Dejiny a činnosť detského speváckeho zboru v Hôrke nad Váhom

Božie slovo hovorí: „ …buďte naplnení Duchom a hovorte spoločne žalmy, hymny, a duchovné piesne. Vo svojich srdciach spievajte Pánovi a oslavujte ho.“ (Ef 5, 18b – 19).

Detský spevácky zbor vo filiálke Hôrka nad Váhom (farnosť Hrádok), ktorý sa rozhodol spievať Bohu na slávu a ľuďom pre radosť v roku 1992 založili: Vierka Hyžová (rod. Gondárová), Sonička Štěrbová, Marianka Štipanicová (rod. Sevadová) Kristínka Sevaldová, Martinka Sevaldová (rod. Dujková), Sonička Košťálová (rod. Zemanovičová), Katka Šprláková (rod.Starovičová), Zuzka Mikuličková (rod. Jedličková) a Lenka Stasisová (rod. Pristašová).
Postupne prichádzali noví a odchádzali pôvodní členovia a v roku 1995 mal zbor už 15 členov.
Od roku 1995 sme začali organizovať aj letné tábory pre všetkých členov detského zboru, ale aj pre našich miništrantov:
Rok 1995 – detský tábor v Kálnici a výlet do Rajeckej Lesnej – Vianočný betlehem.
Rok 1996 – výlet v Betliari a Krásnej Hôrke pod názvom“ Z rozprávky do rozprávky“
Rok 1996 – detský tábor v Kálnici
Rok 1997 – detský tábor v Rajeckej Lesnej
Rok 1998 – účasť na súťaži detských zborov v Košiciach – časť Barca
Rok 1999 – detský tábor v Kálnici
Počas svojho pôsobenia zbor účinkoval pri mnohých liturgických slávnostiach ako napr: Prvé Sväté prijímania detí vo farnosti, birmovky, na hodových slávnostiach, každoročne sa zúčastňoval na koledovaní Dobrá novina, zúčastňovali sme sa na Beckovských slávnostiach, spievali sme pre starých kňazov v Beckove – kláštor sestier sv. Vincenta, v domove dôchodcov v Kočovciach …, ale hlavným poslaním zboru bola služba spevom na sv. omšiach každú nedeľu.
Detský spevácky zbor tiež každoročne organizoval spolu s miništrantmi Jasličkové pobožnosti, do ktorých sa deti obetavo zapájali a robili radosť Bohu a svojim rodičom.
Spomeniem niektoré z nich : Bonifác, Tri perly, Koleda, Lakomec…
V súčasnosti má Spevácky zbor pri kostole sv. Petra a Pavla v Hôrke nad Váhom 31 členov, ktorí tvoria zbor detský, zbor mladých a zbor seniorov. Vedie ho Sonička Štěrbová, ktorá sa snaží o to, aby sa spev v Božom chráme stával silným základom pre duchovný život jeho členov.

CCI17022015_00001
Kálnica – detský tábor 1995