Zrušenie bohoslužieb do 23. 3. 2020

Podľa nariadenia vlády SR aj v našich kostoloch – teda v Hrádku, v Lúke a v Hôrke nad Váhom – rušíme bohoslužby a všetky verejné akcie. To znamená aj stretnutie s prvoprijímajúcimi deťmi. Iste, každý z nás môže mať svoj názor na to, čo sa deje a čo by bolo potrebné robiť. Teraz však už ide o vzájomnú disciplínu, o pokus urobiť pre svoje okolie to, čo sa urobiť dá, o spoluzodpovednosť a solidaritu. Ak sa nič nezmení, najbližšie bohoslužby u nás budú v utorok 24. 3. 2020. Namiesto nedeľných bohoslužieb skúsme vymyslieť v našich rodinách niečo, aby nedeľa zostala nedeľou. Máme možnosti bohoslužieb z médií, dobré je spoločne si niečo prečítať z Písma Svätého a porozprávať sa o prečítanom, spolu sa pomodliť… Vyskúšajme, či to ešte dokážme.

Stanovisko biskupov Slovenska je tu:

Stanovisko KBS k zákazu verejného slávenia bohoslužieb

Predseda vlády SR Peter Pellegrini dnes Konferencii biskupov Slovenska telefonicky oznámil rozhodnutie, že s platnosťou od 10. 3. do 23. 3. 2020 sa nesmú na území Slovenska sláviť verejné bohoslužby.

Tento zákaz biskupi prijali s veľkou bolesťou, žiadajú však všetkých kňazov a veriacich, aby ho uposlúchli. Podrobnejšie informácie, ktoré sa týkajú ďalších liturgických úkonov a slávení KBS poskytne po porade s Úradom verejného zdravotníctva v najbližšom čase.

V tejto chvíli prosíme kňazov, aby veriacich o nariadení s pokojom informovali a verejné bohoslužby do 23. marca odvolali. Tam, kde je to možné, kostoly nech zostanú pre súkromnú modlitbu otvorené.

Zároveň povzbudzujeme veriacich k sledovaniu televíznych a rozhlasových prenosov bohoslužieb, ktoré sa budú konať neverejným spôsobom. Kňazi nech pokračujú v poskytovaní duchovnej starostlivosti o veriacich takými spôsobmi, ktoré neprotirečia vydanému nariadeniu.

Všetkých pozývame k modlitbám. Nestrácajme nádej, neprepadajme obavám, a s dôverou sa v našich rodinách obracajme na našu Nebeskú Matku: “Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, prosíme ťa o tvoju pomoc a ochranu. Vypros uzdravenie chorým, ochraňuj zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú a odvráť šírenie choroby. Oroduj za nás, ktorí sa k tebe s dôverou utiekame!”

Prosme Pána, aby tento pre nás veľmi bolestný zákaz mohol byť včasne odvolaný.393 celkovo 1 dnes